Tájékoztató öntözési célú vízhasználatról
Az érvényben lévő jogszabályok szerint öntözési célú vízhasználat vízjogi engedély birtokában történhet! (1. és 2. pontok)
Ez alól kivételt a tartósan vízhiányos időszak jelenthet, amikor jogszabály alapján lehetőség van rendkívüli öntözési célú vízhasználatra (3.), mely vízjogi engedély nélkül, csak bejelentés alapján végezhető tevékenység.
Az öntözést és a locsolást a köznyelvben azonos tartalommal használják, de valójában különbséget kell tenni közöttük.
Az öntözés kizárólag a 147/2010. (IV.29.) Korm. rendelet 2.§ 24. pontja alapján értelmezhető:
„öntözés: a természetes csapadék mesterséges pótlása érdekében, a vízügyi hatóság által engedélyezett mező- vagy erdőgazdasági művelés alatt álló területen történő vagy a jogszabály alapján öntözhető gyepterület (rét, legelő) fenntartását biztosító vízhasználat”
A locsolási célú vízhasználatok (mint pl. zöldfelületek, közterületek locsolása) – nem minősülnek öntözési célú vízhasználatnak, így a rendkívüli öntözés esetükben nem releváns, ezek csak vízjogi engedély birtokában folytathatók.
Konyhakert (zöldségek, gyümölcsök) öntözése céljából a rendkívüli öntözés lehetősége (is) fennáll, így a kihirdetett időszakban kérvényezhető.
A vízjogi engedélyezési eljárást a területileg illetékes vízügyi hatóság (Fejér Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság - 8000 Székesfehérvár, Szent Flórián körút 2., Tel: 22/512-150) folytatja le. Az eljáráshoz szükséges mellékelni Igazgatóságunk vízügyi nyilatkozatát. Az engedélyt a vízügyi hatóság adja ki az eljárása végén.
- Öntözési (öntözőtelep) vízhasználat:
Az eljárás eredménye egy általános célú öntözési vízhasználatra kapott, maximum 20 évre szóló engedély, mely elvileg további korlátozásoktól mentes (megj.: az eljárásban résztvevő hatóságok előírhatnak csak az adott területre vonatkozó korlátozásokat).
Az engedélyhez szükséges műszaki tervdokumentációt „a vízjogi engedélyezési eljáráshoz szükséges dokumentáció tartalmáról” szóló 41/2017. (XII.29.) BM rendelet 3. mellékletének VI. pontjában foglaltak alapján kell elkészíteni.
Az eljárást igazgatóságunk vízügyi nyilatkozatának megszerzésével célszerű kezdeni, mely kétféle módon történhet:
- a VIZEK Keretrendszeren keresztül (amennyiben rendelkezik ügyfélkapu eléréssel), amelyről bővebben itt tájékozódhat:
https://www.kdtvizig.hu/kozep-dunantuli/kozerdeku/vizek-rendszer/vizek-rendszer
A VIZEK keretrendszer elérhető: https://vizek.vizugy.hu/Portal/
- természetes személyként papír alapon és elektronikusan is kérelmezheti a nyilatkozatunk kiadását a szekesfehervar(kukac)kdtvizig.hu email-címen keresztül a szükséges dokumentum (ok) benyújtásával.
Mindkét ügyintézési mód esetén az Igazgatóságunk által az eljáráshoz szolgáltatott dokumentumokkal (vízügyi nyilatkozat) kiegészített tervdokumentációt kell benyújtani a vízügyi hatóság részére az engedélyezési eljárás elindításához.
A „VIZEK Keretrendszer” előnye, hogy közvetlenül ezen keresztül a vízügyi hatóságnál is el tudja indítani az engedélyezési eljárást a már feltöltött tervdokumentációval és az Igazgatóságunk által feltöltött nyilatkozatokkal.
- Egyszerűsített öntözési vízhasználat:
Egyszerűsített öntözési vízhasználat fogalma: 100 ha alatti öntözendő terület esetében olyan öntözési célú vízhasználat, amely során a vízkivétel és a vízellátás ideiglenes szivattyúállással – telepített vízelosztó-hálózat nélkül – felszíni vízből biztosított a rendelkezésre állásig. Az egyszerűsített öntözési vízhasználatra szóló vízjogi üzemeltetési engedély – a talajvédelmi hatóság által előírt felülvizsgálatnak a vízjogi engedélyben történő rögzítése mellett – az egyszerűsített talajvédelmi terv alapján kialakított talajvédelmi szakhatósági állásfoglalásban meghatározott időtartamig, de legfeljebb öt évig hatályos.
Fontos, hogy az egyszerűsített öntözési vízhasználat nem összekeverendő a hosszú távú öntözési vízhasználatra vonatkozó vízjogi üzemeltetési engedéllyel, amely a talajvédelmi hatóság szakhatósági állásfoglalásában meghatározott időtartamra, de legfeljebb 20 évre adható ki, ha a szükséges feltételek fennállnak.
Egyszerűsített öntözési vízhasználatra vonatkozó dokumentáció tartalmi követelményei a 41/2017. (XII.29.) BM rendelet 3. mellékletének VII. pontjában kerültek feltüntetésre.
Az egyszerűsített öntözési vízhasználat engedélyezése ugyanúgy történik, mint az 1. pontban említett öntözési vízhasználat esetén.
- Bejelentéshez kötött rendkívüli öntözési célú vízhasználat:
A vízgazdálkodási hatósági jogkör gyakorlásáról szóló 72/1996. (V. 22.) Korm. rendelet 5. §. 14. bekezdése alapján tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal, rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges. Rendkívüli öntözési célú vízhasználatnak minősül a tartósan vízhiányos időszakban, közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb 120 mm/hektár (1200 m3/hektár) vízmennyiség 100 hektár nagyságot meg nem haladó területre öntözési célból, legfeljebb megszakítás nélkül egy hónap időtartamig történő kijuttatása. A tartósan vízhiányos időszakot az 1995. évi LVII. törvény alapján a vízgazdálkodásért felelős miniszter a Hivatalos Értesítőben teszi közzé.
A rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a területileg illetékes vízügyi hatósághoz (jelen esetben a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz, email: fejer.vizugy(kukac)katved.gov.hu) írásban kell bejelenteni.
A bejelentéshez szükséges adatlapot a következő helyről tudja letölteni:
A bejelentéshez a vízkivétellel érintett felszíni víz kezelőjének hozzájárulását csatolni kell. Az ehhez kapcsolódó, az Igazgatóságunkhoz benyújtandó vagyonkezelői hozzájárulás iránti kérelem a bejegyzés csatolmányaként elérhető.
A kérelemben mindenképpen szerepeltetni kell a felhasználandó vízmennyiséget, az öntözött terület nagyságát, a vízkivétel vízbázisát, valamint a vízkivétel kezdő, illetve befejező időpontját.